Investīcijas princips

Publicējis Lieliskais, , X

Tieši tas pats ir novērojams arī pašā-pašā attiecību sākumā, džekam iepazīstoties ar meiteni. Tu viņu esi tikko saticis un jau rodas sajūta, ka viņa ir vienīgā sieviete uz zemes. Ko tur! Tu tikai padomāji par to, lai uzsāktu sarunu ar meiteni, un šī sajūta jau tevi spiež pie zemes. Vai nav par lielu nozīme cilvēkam, par kuru tu zini tikai tik daudz, ka viņai ir simpātiska sejiņa un, šajā apģērbā, figūra izskatās labi?

Protams, ka ir. Lieta tāda, ka tajā brīdī, kad tu par viņu padomāji, tu jau ieguldīji savas emocijas. Cilvēka smadzenēm ir unikāla spēja simulēt nākotnes notikumus. Katru brīdi, ko tu skaties uz viņu un vēlies iepazīties, tavs prāts ģenerē aizvien jaunus scenārijus un tos izspēlē tavā galvā. Tu jau esi izdzīvojis variantus sākot ar atraidījumu un beidzot ar kāzām un trīs bērniem.

Tagad ņem vērā to, ka smadzenēs, kā domāšanas orgānā, nav atšķirības starp “reālām” emocijām – emocijām, ko izraisa reāli notikumi, un emocijām, kas rodas fantāziju – prāta simulāciju rezultātā.

Dēļ tā emocionālais ieguldījums pieaug līdz apjomam, ar kuru tu vairs neuzdrošinies riskēt. Rodas paradokss – divi pretēji un vienlaicīgi patiesi apgalvojumi, jo tu joprojām gribi iepazīties ar to meiteni. Diemžēl prāts nav paredzēts lēmumu pieņemšanai šādā situācijā. Tas iekaras šaubās, dzenājot aizvien jaunas simulācijas, lai atrastu vienīgo, patieso atbildi. Tu jau saprati, rodas “apburtais loks”, tas tikai rada aizvien vairāk emociju. Gala rezultātā emocionāli šī meitene kļūst pārāk vērtīga, lai tu riskētu ar atraidījumu un pat nemēģini iepazīties.

Skaldi un valdi

Emociju investīcija

Psiholoģijā lieto anglisko terminu “Compartmentalization”. Īsumā tas nozīmē sadalīšanu un nodalīšanu. Katru risināmo jautājumu tu izskati atsevišķi no pārējiem, neietekmējoties no citām problēmām.

Ja mērķis ir attiecības, kas tev sagādā pozitīvas emocijas, tad tu tiecies pēc attiecībām, kas tev sagādā pozitīvas emocijas, nevis ieguldi enerģiju konfliktos.

Arī uzņēmumi kļūst nelikvīdi, sāk nest zaudējumus un bankrotē. Šādu uzņēmumu likvidē un tālāk resursus iegulda kur citur. Attiecībās darbojas tieši tie paši principi. Meitene jālikvidē nav, taču attiecības gan. Pasaki stop! Neieguldi vairāk resursus. Novirzi tos jaunu attiecību veidošanai, personīgajai izaugsmei, lai neatkārtotu kļūdas.

123Nākamā lapaspuse